בחר את צבע האתר אתר בצבע כחול על גבי לבן אתר בצבע צהוב על גבי כחול

הגדלה

לחצו כאן להגדלת הטקסט

פרוייקטים מיוחדים


 שירותי האגודה   |   ייעוץ והכוונה   |   שירות סוציאלי   |   סיוע חומרי וטכנולוגי   |   מערך הסברה   |   פרוייקטים מיוחדים

 

האגודה מפעילה פרויקטים מיוחדים חד פעמיים או מתמשכים על פי הצרכים ועל פי בקשות וגופים בקהילה ובשיתוף איתם.

הנגשת הסביבה

האגודה פועלת בתיאום עם עיריית חיפה להנגשת הסביבה לעיוור, על מנת להקל עליו את ההתמצאות ברחוב ובמרחב העיר.

לצורך כך סייעה האגודה ומרש"ל חיפה בבדיקה וייעוץ למיקום זמזמים ברמזורי העיר על פי צרכי האוכלוסיה.

עובד האגודה יחד עם חבר מועדון עיוור עיוור חברים בועדת גיל"ן בעירית חיפה (ועדה העוסקת בעניני נגישות לנכים בעיר)

גיוס משאבים לפעילות

האגודה משתתפת בפעילויות להתרמה ארצית לעיוורים, גיוס משאבים והתרמות מקומיות לצורך הרחבת פעילות האגודה.

האגודה נעזרת בתרומות בתי אוכל (קונדיטוריות ועוד) המשמשים לכיבוד קל לימי פעילות ואירועים מיוחדים.

תרומות מהוות את רוב תקציב האגודה.


תכנית ע.מ.י.ת


עיוור מושיט יד תומכת.

חברים בעלי ליקוי ראיה אשר הוכשרו לשמש חברים אישיים תומכים לאנשים אשר אבדו את מאור עיניהם לאחרונה.

למידע יש לפנות לעו"ס ליאורה פטרנקר.


חבורת הזמר "אורה"

 


חבורת הזמר משתתפת באירועים שונים של האגודה , המרש"ל וארועים בקהילה.

אוצר השירים מבוסס על שירי ארץ ישראל יפים ומוכרים.להקת אורה אור חיפה


חוג ריקודי העם הייחודי מותאם לציבור אנשים עיוורים.

חברי החוג משתתפים בארועים שונים בארץ ובפסטיבל ריקודי העם בכרמיאל .


צוות חלומות


קבוצת חברים, רובם עולים חדשים מחבר העמים, המקיימים מופעים בקטעי שירה, נגינה, מערכונים וקטעי ספרות .

ההצגה תל אביב הקטנה בתיאטרון סטודיו בחיפה

* כל הפרויקטים שהוזכרו זוכים לשיתוף פעולה במסגרת המרש"ל

צוות חלומות הזמנה להצגה

צוות חלומות קישור לסרטון ביוטיוב


פרויקטים חד פעמיים מהעבר:


תצוגת אופנה ב"קסטרא"

תצוגת אופנה בהשתתפות דוגמניות עיוורות התקיימה במרכז "קסטרא" בחנוכה (דצמבר 2005).
כתבות שהתפרסמו בעיתונות ובאינטרנט לפניכם.


ביום שלישי, נר שלישי חג החנוכה, חג האור וחגם של העיוורים, בעזרת הקהילה והמגזר העסקי, ניתן היה להגשים ולו ליום אחד, את משאלות הלב של נערות עיוורות. הן צעדו על המסלול כדוגמניות לכל דבר, מאופרות ע'י מאפר הצמרת יוסי ביטון, תספורתן עשויה ע'י מעצב שיער והן מלוות בדוגמניות ידועות ובין המתנדבות לדגמן היתה גם קארין בן-גלים, בתם של העיתונאית רחלי בן-גלים ואיש העסקים גבי בן-גלים. דוגמנית שלא צעדה על המסלול היא שרון אפרתי-פימה, הנמצאת בחודש התשיעי להריונה והגיעה בחברת בתה עדן בת ה-21.
כך טופפו להן, שירלי הסטודנטית לתואר שני, שרון החיילת, דועא התלמידה, טטיאנה העולה, ירדן המנגנת בלירה ולילך השמה קולה בשירה בבגדי מעצבים מחנות OVIO בבעלותה של היבואנית איריס מונסון. בסיום התצוגה הן צעדו דיגמנו בגדי כלולות. ארגון אינרוויל ישראל בראשותה של מיכל פלדהמר העניק מתנה מרגשת לאגודה : מנורת חנוכה מרשימה. ציפי רוזנטל ריגשה את הבנות והעניקה להן מלאכים קטנים מ'ציפי רוזנטל עיצובים' שהועברו באמצעות בלומה רקוביצקי לבנות, דוגמניות ליום אחד.
במקום ניתנו טיפולים אלטרנטיביים ע'י עיוורים בוגרי מכון וינגייט לרפלקסולוגיה וביניהם חיה אקמן תושבת בת-גלים בחיפה, דוכני עבודות של עיוורים וחבורת הזמר 'אורה' הנעימה לקהל.בסיום הערב הודתה מיכל דדון, מנכ'ל האגודה למען העיוור חיפה לכל מתנדבי וצוות האגודה שמאחורי הצלחת הערב, לקהל שנימנה על ארגונים שונים וביניהן הגיעו מאינרויל נצרת סחר ג'רג'ורה יו'ר קרן גלגל הזהב, סילביה סאבא גזברית גלגל הזהב ,ליונס כרמל, ובני ברית. מיכל סיפרה על האגודה הפועלת מתוך מבנה מותאם ונגיש לעיוור ולכבד הראיה ברח' הגפן 32, ומטרתו לעזור לאדם הנמצא בתהליכי אובדן ראיה להתמודד, לקיים עבורו שעות פנאי, קבוצות תמיכה ועזרה בליווי והקראה. היא קראה לציבור הרחב לבוא, להתרשם ולהתנדב.

דוגמניות עיוורות על המסלול

הן יפות ומיוחדות וצועדות בגאווה על מסלול הדוגמנות. דוגמנית עיוורת: "החלום שלי זה לראות בעיניים בעתיד, אבל אני יכולה להיות גם דוגמנית מצליחה"

"נתנו לי הזדמנות ולקחתי אותה"
הן יפות, הן מיוחדות והן גם דוגמניות שהולכות על מסלול ומדגמנות בגדים נוצצים. הדבר היחיד שקשה לראות ממבט ראשון הוא שהן דוגמניות עיוורות שזקוקות לליווי צמוד במהלך הצעידה על המסלול.
במרכז לאומנויות "קסטרא" בחיפה, התקיים אמש אירוע מיוחד לחנוכה "אלף שלהבות קטנות ידליקו אור אחד גדול", שאורגן על ידי האגודה למען העיוור בחיפה וארגון אינרוויל ישראל. באירוע כיכבו בעיקר שש דוגמניות עיוורות שריגשו את כולם במהלך התצוגה, צעירה עיוורת בת 21 שניגנה על כלי לירי בפני הקהל ועשרות דוגמניות רגילות שהשלימו בצעידה משותפת עם העיוורות את הערב הנוצץ.
"זאת הרגשה נפלאה לעמוד מול כולם ומול מצלמות ולצעוד על הבמה", אומרת לילך ברקת, דוגמנית עיוורת שעלתה ראשונה לבמה בליווי צמוד של הדוגמנית מירב יצחקי. לילך גם שרה שיר ולאחר מכן תפסה את המיקרופון ואמרה: "הדבר הזה מרגש אותי מאוד. התכוונתי רק לשיר פה הערב אבל דיגמנתי. נתנו לי הזדמנות פז ואני לוקחת אותה".

בכי קורע לב בצד המסלול
ירדן רגאל, צעירה עיוורת מלידה, בת 21 מקיבוץ חפציבה, הייתה אחת הדוגמניות שריגשה את הקהל בעת שניגנה על כלי לירי בשיאה של התצוגה. לאחר הניגון, הצליחה רגאל להגשים חלום ולצעוד על מסלול הדוגמנות בליווי הדוגמנית הלה מילשטיין.
הדוגמניות העיוורות צעדו על הבמה בליוויין של הדוגמניות מירב יצחקי, גלי רז, אביבית בוזגלו, הלה מילשטיין ועוד. "זה מדהים ונוגע ללב לצעוד על המסלול כשלצידך דוגמנית שהחלום הגדול שלה זה לראות", אומרת הדוגמנית מילשטיין.
בהמשך הערב הוסיפה המנחה ויוזמת הרעיון, בלומה רקוביצקי, כי לכל דוגמנית עיוורת ולכל אחת באשר היא יש חלום והוא להתחתן. מיד לאחר הכרזתה, עלו לבמה בזו אחר זו הדוגמניות העיוורות בלבוש של שמלות כלה. אמה של אחת הדוגמניות העיוורות, שירלי קרמר, עמדה בצד המסלול ובכתה. "איזה התרגשות" מילמלה בפיה ולא יכלה לדבר.

הנציגה מהמגזר הערבי
כוכבת נוספת ומיוחדת בתצוגה הייתה הדוגמנית, דוהא אבו אל-יונס, עיוורת מלידה, צעירה מלאת חן וחובבת נגינה ורכיבה על סוסים. כשדוהא עלתה לבמה עם שמלת הכלה, ליוותה אותה הדוגמנית סאלי שהאב משפרעם, שזכתה השנה בתחרות מלכות היופי של המגזר הערבי "מיס ליילאכ 2005". דוהא: "החלום הגדול שלי זה לראות בעיניים בעתיד, אבל אני יכולה להיות בשקט גם דוגמנית עיוורת מצליחה".
אמה של דוהא, ג'יהאן, הייתה צמודה לבתה במהלך כל הערב. "אני לא עוזבת אותה לרגע. אני צועדת איתה, מדברת איתה ומסרקת לה את השיער ומקפידה שתהייה מושלמת", מספרת ג'יהאן. בסיום התצוגה פרצה ג'יהאן בבכי וחיבקה את בתה מאחורי הקלעים. "אני רוצה רק שהיא תראה, זה החלום שלי. אני מתפללת לאלוהים כל יום והלוואי ובתי הקטנה תזכה לראות".
בסיום התצוגה ניגשה בלומה בלומה רקוביצקי לכל אחת ואחת מהדוגמניות העיוורות וביקשה לשלומן. רקוביצקי עברה ביניהן ושאלה "איך היה?" ו"האם הכל עבר בשלום". רקוביצקי: "אני רק רוצה שכולם יבינו ויקלטו את המסר שייצא מכאן הערב. האדם העיוור יכול להיקלט בחברה ולעשות אפילו דברים יותר טובים מאנשים שרואים. לדוגמניות כאן יש אופטימיות ורצון ואני רוצה שזה יקרה גם בקרב החברה".


עליזה טוביאס, מנהלת השיווק במרכז לאמניות קסטרא: "זהו אירוע מיוחד במינו ומרגש במיוחד לו חברו יחד כל הגופים למען קהילת העיוורים. אירוע זה נעשה במסגרת עשרות אירועים מיוחדים שאנו עורכים לאחרונה במרכז קסטרא המתחדש, למען הקהילה".

אינרויל ישראל והנגידה מיכל פלדהמר שיתפו פעולה עם מיכל דדון מנהלת האגודה למען העיוור בחיפה, קסטרא חוצות היוצר חיפה.

בתום התצוגה אמרה לי מיכל דדון מנהלת האגודה למען העיוור בחיפה : 'אנחנו מאמינים שלכל אדם יש חלום.נערה חולמת להיות דוגמנית או זמרת מוערכת ככל בת גילה הרואה , האדם הלוקה בראייתו מבקש לעבוד בעיסוק הקרוב גם ללבו , אך מעטים הם המקרים בהם חלומות מתגשמים.

מיזמים תעסוקתיים

האגודה החלה לתכנן תוכניות אשר בכוונתן לסייע לתעסוקה עתידית .
תוכניות שיתגבשו לכלל מעשה יפורסמו בעתיד.

מפעל תעסוקתי (מוגן) - נסגר

המפעל התעסוקתי שעסק בעבודות נצריך ואומנות סגר את שעריו בדצמבר 2005, עקב צורך בקידום האנשים המועסקים בו.
כל עובדיו עברו לעבוד במפעל המוגן במגדלור - בכך שודרגו תנאי העבודה הפיזיים, השכר ומגוון העבודות עבור העוברים.